Legjenda

Nga Dashamir Dini

Me rrembeu nje stuhi lulesh
ne mengjesin e dites qe ende heziton
te vije
dhe me perplasi
ne krahet e gjelber te nje mimoze.

Qielli veshtron
me syte e kalter te kureshtjes
cmendurine e endrrave
qe fluturojne ne panik.

Vetem ne perrallat e bukura
ka dashuri te bukura cuditerisht...

Erdhi koha
te shkruajm
nje histori te vertete,e dashur!