Gjeneza...

Nga: Dashamir Dini

Kur akoma nuk kishin lindur diejte,
ditet
u ngjanin
shpellave.

Aehere dallget
gdhenden
trupin tend.

Qiejte u ushqyen me kaletrsi
nga gjinjte e deteve

Ne legjendat e lashta sa Noe,
pellumbat fluturuan
ne kerkim te brigjeve te pritjes tende,

...dhe me sollen,
nje degez te gjelber dashurije...