Vandalistë e shurraxhinjë

Nga: Ilir Levonja

Në çdo protestë policia e shtetit tashmë e ka bërë të udhës, e ka si strategji të vetën përdorimin e gazit lotësjellës dhe arrestimet e vona. Deri më tani për të majtët duket sikur po jep rezultat. Dhe unë do e besoja me dëshirë por radhë pas radhe numri i protestuesve dyfishohet dhe ato (protestat) bëhen më masive. Nga ana tjetër një sërë analistësh po të majtë kanë filluar të hedhin idenë e një tryeze me ndërkombëtarët, një nga ato llojet që janë bërë kaq bajate kohët e fundit. Pra në një apo tjetër mënyrë opozita është në udhën e duhur. Dhe nuk e di se sa kjo opozitë apo Lulëzim Basha do i rezistoj deri në fund, devizës se nuk ka asnjë marrëveshje me këtë qeveri deri në krijimin e asaj tranzistore pa Edi Ramën kryeministër për çuarjen e vendit në zgjedhje të parakohëshme. ..

Read More

Kërkohet një hero/heroinë si model për fëmijët tanë.

Nga: Blerim Gashani

Pasi, për mijëra arsye – disa prej tyre se ne ende nuk kemi histori e as historianë – nuk po mund të pajtohemi për heronjtë historikë, a bën të arrijmë një ujdi në lidhje me heronjtë e kohës së sotme?

A bën të flasim për heronjtë e ditës së sotme? Ata që i shohim, flasim me ta, jetojmë me ta e afër tyre. A bën që të arrijmë një konsensus për këta heronj, me qëllim që të kemi disa modele për fëmijët tanë?

Por, së pari, duhet ta bëjmë një bisedë mes nesh. Vëllezërisht, miqësisht, me kulturë, me edukatë, me takt, thjesht….në mënyrë të qytetëruar…

Read More

Gjuha jonë...

Nga: Gramos Xhaferi

“GJUHA E JONË ASHT MË E BUKURA GJUHË E BOTËS
DHE ASHT SHKAKU MA I MADH APO I VETËM QË U
CLIRUA SHQIPNIJA E JONË, E QË I DHA SHKAS MA TË
MADH CËSHTJES SHQIPTARE PËR ME U BA SHTET YNË
I SOTËM.PRANDAJ NA,KËTË GUR KAQ TË CMUESHËM,
DUHET TA DUEM ME GJITHË SHPIRT DHE ME NJI
PËRKUJDESJE TË POSACME , TA RUEJMË NË LOG TË
ZEMRAVE TONA”.

Mbreti Zog I 1937
Kjo shprehje e mbretit Zog shpreh me se miri perkushtimin e mbreterise shqiptare per zhvillimin e arsimit.
Ku jemi sot, edhe pse hierarket e qeverise cirren per arritje?
A nuk e shohim se ne cfare deregjeje eshte shkolla jone? A thua se nuk e dime qe e gjithe hierarkia e arsimit zgjidhet sipas perkatesise politike, edhe pse jane elif-matrake? E dime, madje mire, se shefat duhen per te mbledhur vota dhe njerez ne mitingjet e partise ne pushtet.
E dime mire se edhe mesuesit i puneson shefi i partise apo deputeti.
Se shume mesues qe nuk meritojne t'i quash te tille, u kruajne astaret e xhepave femijeve te gjore per t'u marre qindarkat e fundit…

Read More

Politika e përmbysur kërkon gjuhën e përmbysur...

Nga: Hysamedin Feraj

Politika e përmbysur kërkon gjuhën e përmbysur. Prandaj duket sikur Thaçi, Rama dhe Veseli po na thonë: 
“Amerika është aleati ynë, sepse po e mbron Serbinë nga ne!”. 
Që ta mbrojë Serbinë nga rreziku shqiptarë, po na thonë ata, aleati ynë, SHBA, janë gati ta mbyllin bazën e vetë ushtarake në Kosovë, që, së paku, t’ia hapin rrugën Serbisë që kjo të mbrohet vetë, ushtarakisht, duke e ripushtuar Kosovën “sa hapë e mbyllë sytë”. 

Read More

Degradimi i institucioneve tona.

Nga: Imer Topanica

A kështu kanë degraduar institucionet tona? – Pyesin disa me habi. Po, po, po..., pse po çuditeni?! Për këtë kemi investuar të gjithë, të paktën qe dy dekada. Kemi investuar me heshtjen tonë, me indiferencën tonë, me pasivitetin tonë. Dhunimi ka filluar kur partitë qeveritare kanë garuar pa program të mirëfilltë për arsimin, kulturën, ekonominë etj. Pastaj kur ato që e kanë fituar pushtetin (duke nënkuptuar këtu atë qendror e lokal), kanë punësuar militantë në sektorët e rëndësishëm publikë. Militantizmi, për rrjedhojë, ua ka hapur dyert perversëve, kriminelëve, maniakëve, manipulantëve.

Read More

Si duhet të flasim me miqtë e mëdhenj?

Nga: Blerim Gashani

Në vitin 1996, opozita serbe kishte dalur në rrugë, po kërkonin zgjedhje – besa, edhe pushkë – dhe dukej se po rrezikonin pushtetin millosheviqian. Disa shqiptarë harruan në çast gjithçka dhe vrapuan të propozojnë e të thërrasin se kosovarët duhet të marrin pjesë në këtë rebelim dhe të dalin në zgjedhjet parlamentare serbe që po afronin.

Read More

Marrëveshja e Shën Stefanit...

Nga : Dr. Ardian Muhaj

Në vitin 1878, më 19 shkurt u nënshkrua një nga marrëveshjet më absurde në historinë botërore: Traktati i Shën Stefanit, në dukje mes Rusisë dhe Shtetit Osman, por në realitet mes Rusisë dhe Rusisë. Ky traktat i dha fund de fakto Perandorisë Osmane ose atij që quhej nga vetë osmanët si Shteti i Lartë Osman (Devleti Alije Osmanije). De jure shteti osman vazhdoi të ekzistojë dhe për gjysëm shekulli, por në realitet si një shtet i marrë peng nga Rusia dhe më pas edhe nga Fuqitë Europiane. Në këtë traktat interesat e shtetit osman nuk përfaqësoheshin fare dhe rusët morën aq shumë sa që edhe për ata ishte habi lehtësia me të cilën Sulltani dhe qeveria osmane po lëshonte gjithçka në duart e rusëve. 

Read More

Entymemat e Gent Cakës:

Nga: Hysamedin Feraj

Entymema është argumenti (silogjistik) të cilit i mungon premisa e madhe;
Pa të, argumenti ose nuk është i vlefshëm logjikisht, ose premsia e madhe është tashmë e pranuar dhe argumenti është i vlefshëm.
I pyetur a është për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën, Cakaj nuk përgjigjet me po.
Në vend të saj shpalosë dilemat që shoqërojnë bashkimin dhe modelet e mundshëm të bashkëpunimit ndërmjet Kosovës e Shqipërisë si të ndara. 
Si model kooperimi që “prej Këshillit Nordik të themeluem me 1953 deri te Unioni Serbi-Mali i Zi, i cili është shuar në vitin 2004” zgjedh të ofrojë modelin e Unionit Serbi-Mali i Zi (Nga “Zona e Debatit”, 01.11.2018). 
Mirëpo:

Read More

Çka nuk mund të fal?

Nga: Blerim Gashani

Ju ftoj ta shikoni videon e mëposhtme ku dy çuna të këtij vendi përshëndesin shokët, shoqet e mësuesit e tyre sepse po largohen nga Kosova.

Vëreni sidomos lotët e njërin nga ta! Shikoni dorën e tij kur përshëndet në fund! Një skenë që ta shqyen e ta thërmon zemrën në qindra copa.

Prandaj, unë pushtetarëve mund t'u falë gjithçka, veç dy gjëra nuk mund t'ua fal. E para, që nuk e kanë lënë rehat këtë popull t'i qajë viktimat e pafajshme dhe e dyta, që e kanë vrarë shpresën për Kosovën!

Jo, sidomos këtë të dytën nuk mund ta fal!

Read More

Fejton

Nga: Ambrozia Meta

"Jo, të lutem mos i hiq patikat." Presidenti thinjosh përqafon përzemërsisht Kryeministrin. "Ta gëzoni shtëpinë e re". “Të gjithë shqiptaret i mobilojnë shtëpitë në ngjyrë bezhë”-, mendon me vete, sapo hyn brenda. "Eh ta kishim edhe ne kështu Presidentin tonë, - i thotë të Zotit të shtëpisë. " Ulu në qoshe bre". Miqtë e tjerë ndërkaq e presin në tryezë. "Shtëpi me shumë shije President," - thotë Kadri Veseli. 
"Eshtë marrë nusja me djalin me këto pune". Dëgjohet zëri i Hashim Thaçit, ndërsa hap shishen e verës. "E di ti, kujt i themi Kadri ne, në Shqipëri ?!" - Kryeministri i drejtohet Kryeparlamentarit të Kosovës. Të gjithë qeshin. Ramush Haradinaj rrëkëllen gotën e verës. “Koshova sh'ndahet "- thotë ai. 
"Dialog dhe vetëm dialog, siç bëra unë me studentët", - Edi Rama, akoma s'ka mbaruar fjalën, kur vëmendjen ja merr një mesazh ne telefon. "Shef, nesër Albin Kurti do ligjërojë te "Shkencat" si markmarks. Po i kam gjërat në kontroll.

Read More

Verbëria intelektuale e Ramës

Nga: Hysamedin Feraj
Për shikimin duhen tre kushte: syri, objekti, drita.
Syri dhe objekti mund të jenë të pranishëm, por pa praninë e dritës syri nuk mund ta shoh objektin sado afër që ta ketë.
Çka e ndriçon objektin që nuk shihet me sy?
Dija antike, skolastike, klasike, deri sot, përgjigjet: ndriçimi i mendjes, drita e ideve, drita hyjnore, shkëndijat e shpirtit (scintilla animae), drita natyrore (lumen naturale) e arsyes, drita e intelektit, intuita. 
Deri kur shkenca empirike ta konstatojë si ide shkëndijën ndriçuese elektrike që këmbehet mes neuroneve në tru, pra shkëndijen fizike si mendim (!?), shpjegimi më i mirë mbeten ata koncepte. 
E keqja e arsimit, e keqja e universitetit në Shqipëri shihet vetëm nëpërmjet intelektit. Vetëm intelekti mundet të shoh se e keqja e universitetit shqiptar e ka burimin në Ligjin e Arsimit të Lartë. 
Syri nuk mundet ta shohë këtë, sado qartë e sado shpesh t’i shohë shkronjat dhe fjalët e atij ligji. Atë e sheh vetëm mendja e ndriçuar nga drita e intelektit.

Read More

Ja ç'u kemi borxh studentëve!

Nga: Hysamedin Feraj

Sokol Kolgjini si shëmbëlltyra e qytetarit të ndjeshëm e të ditur vendos në shprehje gjuhën e empatisë së përgjegjshme:
Duke u përpjekë me ba fajtor studentat për bllokimin e rrugëve, (në fakt duke deshtë me i futë në konflikt me ta) KM u qan hallin qytetarëve duke thane se: "çfar borxhi u kan qytetarët që bllokoni rrugët". 
Nese ai nuk e din po ja sqaroj une se:
- ne u kemi borxh fmininë e tyne që e kaluen me hallet e të rritunve, e jo si fëmijë.
- ne u kemi borxh të sotmen e tyne që po ua ofrojmë për faqe të zezë, e ata sot po e shofin kët gja.
- ne u kemi borxh të ardhmen e tyne që po ua ofrojmë rrugëve të botës, e jo në vendin e tyne.
Të gjitha këto për shkak të injorancës, antivlerës, ligësisë e babëzisë së "elitës" tonë politike 28 vjeçare që ka mbrri në kulmin e vet sot me ju.
Fakti që u lejum ju të vini deri në këtë pikë e nuk reaguam, asht borxh i madh që ne ua kemi këtyne studentave.

PËR REALIZËM NË HISTORIOGRAFI E KUNDËR GLORIFIKIMEVE PËR NEVOJA TË ÇASTIT

Nga: Nexhmedin Spahiu

Pas rënies së komunizmit u bënë ca revidime të vogla faktuale, por qasja mbeti njësoj. Madje, kjo nuk ndodhi as në dritën e zbulimit të shumë fakteve të fshehura, që dolën në dritë me botimin e memoareve dhe librave të tjerë të shumë autorëve, siç ishin ato të Syrja bej Vlorës, Dom Ndoc Nikajt, Ismail-Qemal bej Vlorës, Eqrem bej Vlorës, Sejfi Vllamasit, Mehdi Frashërit, Mit’hat Frashërit, Mustafa Krujës, Hasan Prishtinës, Rexhep Mitrovicës, Xhafer Devës, Ago Agajt, At Zef Pllumit, etj

Çdo popull e ka historinë e vet. Por, nëse një popull nuk e njeh historinë e vet, është e barabartë me atë sikur mos ta ketë fare atë. Më keq se një popull pa histori, i ka punët vetëm ai popull që brezave ua mëson historinë e rrejshme. Fatkeqësisht, shqiptarët bëjnë pjesë në këtë kategori. Nxënësit e studentët tanë vazhdojnë të mësojnë histori të rrejshme. Kjo është një fatkeqësi e madhe.

Read More

"Pamja e zymtë e historiografisë shqiptare"

Nga: Abdi Baleta

Në publicistikën time jam prirë të trajtoj nga një këndvështrim politologjik një sërë problemesh që i përkasin në radhë të parë sferës së historiografisë. Për këtë jam motivuar mjaft nga sentenca kuptimplotë e Eduard Augustus Friman-it (Edward Augustus Freeman – 1823-1892): “Historia është politikë e së shkuarës dhe politika është historia e së tashmes” (“History in Quotations”, UK 2004). Mendimet e mia mbi klishetë e stereotipat e ngurosura në historiografinë e kohës së komunizmit dhe në rrymat e mendimit politik më të hershme i kam i shprehur më të plota e të sistemuara në librin “Dilema historike”, botuar në dhjetor të vitit 2011.

Read More

VRASJET E SHQIPTAREVE NE GREQI NUK JANE RISI

Nga: Ardian Muhaj

Ditët e fundit janë vrarë disa shqiptarë në zona të ndryshme të Greqisë. Duket qartë se këto vrasje nuk kanë ndonjë lidhje mes tyre përderisa bëhet fjalë për raste të shkëputura dhe të ndryshme gjeografikisht nga Korfuzi, në Kavalla, Selanik, Athinë apo Kretë. Lidhja e vetme që i përbashkon është urrejtja patologjike që ushqehet për shqiptarët në Greqi. Megjithatë vrasjet e shqiptarëve në Greqi pa ndonjë shkak të dukshëm, përveç urrejtjes patologjike që sponsorizohet nga shteti e kisha greke nuk janë risi. Shqiptarët janë vrarë më keq se bagëtia në Greqi ka dy shekuj… 

Read More

DY BANDA QË BËJNË SHQIPONJËN ME DUAR, POR GËRRYEJNË ME THONJ VENDIN E VET

Nga: Blerim Gashani

(Apo: një bast për të gjithë që mbajnë mend)

Ky popull ka parë gjithçka, ka vuajtur tmerrësisht shumë, ka qenë i varfër, i pashkolluar, i paditur, i paqytetëruar, i izoluar, i frikësuar, ka qenë në baltë e në mjerim për më shumë se një shekull.

Ka gabuar, sidomos më 1912 e më 1945, nuk e ka njohur politikën e as gjeopolitikën, ka dështuar me turp të kalojë në modernitet dhe ka dështuar në mënyrë katastrofike të prodhojë një elitë shtetformuese.

Read More

DY HISTORI tashmë të HARRUARA!

Nga: Salih Kabashi

Më shumë se njëqind vjet qyshse, ta përdor një term popullor dikur shumë të përhapur, Kosovës e Shqipërisë i pat ra Serbia e Parë.

 Serbia asokohe pat kryer edhe gjenocidin e saj të parë mbi shqiptarë.

Krim dhe gjenocid i shoqëruar dhe i ndihmuar edhe nga dy ushtri tjera të shteteve fqinje: Bullgari e Mal i Zi.

Read More

"Serbofilët hapur në dëm të çeshtjes kombëtare shqiptare"

Nga: Hysamedin Feraj

Në Kosovë serbofilët e udhehëqur nga Hashim Thaçi dolën hapur kundër Gjermanisë dhe Anglisë e në krah të Rusisë;
Në Shqipëri serbofilët shfrytëzuan rastin ta sulmojnë Mithat Frashërin pse nuk kishte luftuar kundë Gjermanisë naziste por kishte demaskuar kolaboracionistët komunistë shqiptar si kolaboracionistë me armiqtë më afatgjatë dhe më gjakatarët të shqiptarëve: serbët dhe Rusinë. Kolaboracionistë që konsideronin rrezik anglo-amerikanët atëherë, dhe që duket se janë të njëjtët sot.

Read More

"Lodra me kolaboracionizëm"

Nga: Jozef Shvejk

Ne vitin 2014 Shqiperine do ta vizitonte Papa Francesku. Ne bulevardin e vetem te Tiranes, kryeministri kishte vendosur banderola te medha me fotot dhe portretet e klerit katolik te vrare dhe persekutuar nga regjimi komunist. Ne foto, per ato qe ishin tejet te kujdesshem, qene edhe ato qe rendom therriten si "kolaboracioniste". Asnje prej intelektualeve te prodhuar nga fabrika Enver Hoxha apo historiane te tjere qe jane punesuar sot ne shtet nuk u ndje.

Read More