Çfarë po mendon?!!!

Nga: Kazanova Aliaj

Me intrigon kjo pyetje ketu c'fare po mendon ...??.!!! Ne nje kohe jo larg nuk mund te thoje asgje ,vetem nje fjale qe ishte vrasese..vetem me gjuhen e partise..dhe njerezit bajne sikur s'ka ndodhur kurre asgja..!!Po me cudit ,kaq pak e kane vleresuar dhimbjen e tjetersimin e privimin e tyre..!! Se po keto njerez jane dhe koha hecen ,po nuk eshte shume larg , kur denoheshe per nje fjale,vriteshe dhe shperbeheshe ,shume intelektuale e njerez te fuqishem te artit te inteligjences ,te publicistikes u ndeshkuan..e ky ishte fatalitet per nje komb qe akoma nuk kishte shtet dhe nuk pati kurre dhe nuk do kete derisa keto banda te Ku Klus Klanit kane jeten e ketij kombi ne dore,jo nuk do te kete..! Dhe kjo shoqeri eshte kaq indiferente ndaj tjetersimit te saje,jo kjo nuk eshte keshtu ..!! Kjo eshte nje heshtje e studiur mire qe fillon, qe nga politikat e shperberjes dhe deri tek perjashtimi i vlerave te verteta dhe tjetersimi i historise,jo pa qellim,te nje kombi jo me pak vlera ne art dhe letersi..!! Po kjo i intereson pikrisht atyne , qe e tjetersuan kete komb jo pa qellim dhe vlerat e tija njerezore...!! Pikrisht atyre qe ndertuan si nje sistem piramidal vrases ,madheshtine dhe gjenialitetin e tyre te rreme ,mbi fondamentin e tjetersimit dhe te shperberjes se artit dhe vlerave njerezore, qe mbartnin e kishin investu per kete vend..!!Po jo nuk ishte e thene..!! Ky eshte nje relitet i pa kundershtueshem dhe ja ku kemi rrezultativen...!! Heshtja dhe mungesa e reagimit flet vete, per kete strategji te heshtur ,po shume te rrafinuar te atyre modeleve , qe quheshin shkrimtare dhe poete ,jo qe u ndeshkuan po qe i dhane jete diktatures me artin e tyre vrases,po vrases ..!! Ishin divizionet e shperberjes se subkoshiences njerezore dhe sociale misionaret me diabolik , qe ka pasur dhe s'duhet te kete me ky komb, nese do te mbijetoje...! Se te glorifikosh pushtetin e krimit eshte me shume se faj eshte krim e me shume se krim,..!! Se nepermjet artit ti ndeshkon breza , me mashtrimin tend ..e keto une kam te drejt t'i gjykoj , une e disa si une ..!!Ato kishin kultin e tyre hymnizonin kultin e diktatures,e thone me gjysem goje ,po c'te banim ne ishim te imponum, justifikim banal frikacakesh kurriz thyer,po te tjeret qe pranuan burgun ,internimin dhe vdekjen ,pse nuk flasin e shkruajne keshtu..??? Ky eshte akoma me krim,po nuk eshte ashtu ..ato hecen dale ngadale me hapin e hjenes ,godisnin e denonin miqte e shoket e tyne ,i perjashtonin i fusnin neper burgje dhe shkonin drejt fronit te diktatorit , duke u terhequr zvarre mbi krimin e tyre dhe duke perdorur fjalen si arme , per te perjashtuar ato qe fjalen e kishin ,art dhe shpirt..!! E ne kete monopat te inkriminuar ,nga lagja e sokakut te te marreve ne Gjirokaster ku polli nje moster sokaku, polli dhe nje gjeni qe glorifikoi krimin dhe pushtetin e tije..!!Po keshtu e nga Myzeqeja e malarjes e Devollit te kampeve te shfarosjes dhe te Maliqit ,ku shfarososeshe elita e kombit linden si krimba zvarrites , gjenite e kombit ,produkt i krimit ..!! Njeri i kendonte ,tokes se pergjakur e begatise qe erdhi nga tharja e kenetes ,nga te burgosurit ,qe ishin intelektualet e patriotet e vertete e tjetri nga nje toger e oficer ,me pas e pastaj bilbil qezari i oborrit ,qe nuk kishte pase asnje liber ne shtepine e tije atje ne sokakun e te marreve, lindi gjenialiteti ,produkt i oborrit ,ku vrasja ishte motiv i jetes mortore ..!! Burimi i gjenialitetit te Ismailit te kadarejve ishte produkt i oborrit vrases,,volume pa fund ,nuk ishte nje e dy dhe kaq,jo nje jete u glorifku krimi dhe pushteti i diktatorit... dhe jo pak 50 60 vjet ai u demostru me te gjitha menyrat..!! U shpernda ne shume vende te Europes dhe te botese keto ishin kryeveprat e gjeniut nga lagja e sokakut te te marreve ..!! Te glorifikoje krimin me artin vrases ktheheshe ne gjeni dhe kryeveprat ishin te gjitha per diktatorin dhe diktaturen dhe tashti kete gjeni e kemi desident e kemi edhe qytetare nderi dhe atje ne ato vende si Franca ,ku ai kishte miqte marksiste leniniste atje kerkoi azil ..!! Atje gjeti veprat , qe kishte perkthyer ne kohe i burgosuri Isuf Vrioni ,qe diktatura e harroi ne burgje dhe pikrisht ai e bani te famshem dhe te dyve ne kohe te ndryshme per kontribute te ndryshme , Franca e rrevolucionit francez borgjez e Maratit dhe Robespierit i kish dhane Isuf Vrionit titullin e legjionit te nderit,qe Isamaili i kadarejve e shfrytezoi per perkthimet e tije ne librat , pa mbarim,ku glorifikonte diktaturen dhe dikatorin dhe ne kete kohe ,kur terrotizmi po cudit boten e dekoroi po me te njenjten dekorate si te Isufit viktime e diktatures ..!! Pikrisht per kete dekorate qe i dhane Ismailit,po ne ate kohe nuk dime c'bani Ismaili, per Isufuin po dime, qe Isufin pushteti i Ismailit e la gjithe jeten neper katakombe ...!!

Photo: Helena Costa

Photo: Helena Costa

Paradokset e gjenijve te diktatures...!!Prindet tane dhe ne kemi investu , per kulturen ,po ne asnje lliber te asnje letersie nuk flitet dhe shkruhet keshtu per origjinen dhe jeten e nje gjeniu, qe eshte produkt i glorifikimit te pushtetit te inkriminum ,me volume te tana qe nuk te lejne te flasesh e te shkruash ndryshe...!! Tek ne ndodh dhe keto gjeni sot jane desident, e keto keshtu shkruhen ,detajet e inkriminimit te tyre me pushtetin vrases e dine ma mire ato vete ,..!! Keto vete e dine c'fare eshte ba ne Myzeqen e lulezuar,c'ka mbuluar ajo nen vete ,per Maliqin e Devollin e kallam sheqerit ,sa helm e krim kishte ajo nen toke e sa krime u bane ne at oborr te diktatorit ,kur ky gjeni shkruante dhe shperndante ne te gjitha vendet Marksiste leniniste ,kryeveprat ,qe glorifikonin pushtetin, qe ate e quante dhe e trajtonte si gjeni..!! E e gjenite e vertete jetonin nen token meme, qe lengonte nga dhimbja e ketyre njerezve te fuqishem, qe nuk mund te jetonin mbi toke, se mbi toke jetonin gjenite me madheshtine e tyre ,ndersa nen toke jetonin te ndeshkuar ,pa drite ,uje e buke gjenite e vertete te kombit qe e shkruanin historine me gjakun dhe dhimbjen e tyne ...!! Por sot por sot gjenite e diktatures i kemi desident ,a mund te me thoni ku jane gjenite e vlerat e verteta te kombit..!! Kete pergjigje duhet t'ju a japin gjenite e diktatures, qe sot jane dhe kavalieret e legjionet te nderit ne France, sa e dhimbeshme dhe po kaq edhe qesharake,,historija te cudit me te papriturat e saje .. !! Kaq te paperfillshem jane keto njerez nga shperberja e prekin diferencen e thone gjithcka ,keshtu lexoj une ketu gjithcka dhe ajo qe me cudit,lexoj vlera ,por dhe bejtexhinj e kalemxhinj e dosjaxhit , qe dalin si krimbat mbas shiut, te jargavitur dhe te pa ftyre dhe te pa pranueshem ,po jane tepricat e atij sistemi ,jane kolone thyerit qe terhiqen zvarre si kermij ,,kete lexoj une ketu...!! Kush nuk e pranon dot kete realitet ,ka c'te shohe pertej ketije muri ,ky eshte realiteti ,nuk mund te bash gjasme me te verteten..!!